Niestety, każdego kierowce to kiedyś spotka i mimo tak silnej więzi, pomiędzy nim a samochodem, trzeba będzie go wymienić na nowszy model. I teraz pytanie, co zrobić ze starym samochodem? Są trzy możliwe wyjścia: sprzedać prywatnie, sprzedać na skupie aut lub go zezłomować jeśli nie znajdą się chętni kupcy.
Zasada działania skupu
Na początek wyjaśnijmy jak działa skup aut, bo nie dla każdego jest to oczywiste. W teorii, skup aut jest jak komis samochodowy, a w praktyce jest dość dużo różnic. Skupuje się auta tylko po to, aby je jak najszybciej sprzedać z zyskiem. Każda firma skupu ma własne metody działania, lecz zdecydowana większość kładzie nacisk na wygodę klienta, aby wywrzeć na nim dobre wrażenie. Np. w komisach, to my musimy się u nich stawiać, skupy zaś, wysyłają swoich przedstawicieli pod nasze drzwi z dokumentami już gotowymi do podpisania. Rozmowa trwa kilkadziesiąt minut, a w jej trakcie sprawdza się stan auta, kondycję silnika, negocjuje cenę itd. Jeśli klient będzie usatysfakcjonowany ceną, a przedstawiciele stanem auta, już na miejscu podpisywana jest umowa. Kolejnego dnia możemy oczekiwać na pracownika skupu z gotówką, jeśli zdecydujemy się sprzedać naszą maszynę. Oczywiście, istnieje możliwość przelewu gotówki na nasze konto bankowe. Wtedy musimy już w większości przypadków dostać się do firmy skupu i wypełnić odpowiednie dokumenty.
Wiele nurtujących pytań
A co jeśli moje auto nie nadaję się już nawet do jazdy? Jak pozbyć się starego samochodu? Jak działa złomowanie samochodów? Już śpieszę z pomocą. Jeśli w naszym aucie dojdzie do usterek, których remont jest nieopłacalny to jedyną legalną metodą pozbycia się go, jest złomowanie w jednej z licencjonowanych Stacji Demontażu Pojazdów.
Warto dodać, że działa ona zgodnie z wymogami prawa i chroni środowisko przed szkodliwymi czynnikami z naszego starego samochodu. Działa ona w następujący sposób: Zakupuje od nas samochód (dostajemy za to pieniądze, a kwota jest zależna od masy własnej auta. Dostarczony samochód musi ważyć przynajmniej 90% wartości z dowodu rejestracyjnego. Za każdy brakujący kilogram firmy mogą potrącić pewną kwotę), następnie jego działające podzespoły są sprzedawane, a szkodliwe płyny i uszkodzone części utylizowane.
Formalności też są ważne
Należy wspomnieć o częściach, które musimy donieść:
– Dowód rejestracyjny
– Tablice rejestracyjne
– Kartę pojazdu ( jeżeli takowa była wydana )
– czytelny numer VIN
– Umowę kupna, jeśli samochód został zakupiony.
Bardzo ważną kwestią jest także wyrejestrowanie samochodu. SDP wydaje nam zaświadczenie po dostarczeniu samochodu. Z nim musimy udać się do urzędu komunikacji. Nie zapomnijmy, że musimy przynieść:
– Wypełniony wniosek o wyrejestrowaniu
– Tablice rejestracyjne
– Zaświadczenie o przekazaniu pojazdu z numerem VIN
– Kartę pojazdu ( jeżeli była wydana )
– Dowód rejestracyjny