Samochód – jeszcze całkiem niedawno obiekt pożądania, synonim luksusu, wręcz niespełnione marzenie przeciętnego mieszkańca naszego kraju. Czy wyobrażacie sobie Państwo, że jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz posiadanie własnego auta nie było czymś normalnym, zwyczajnym, powszechnym?
Coraz więcej samochodów
W dzisiejszych czasach to jest rzecz naprawdę trudna do zrozumienia, ale tak właśnie było. Obecnie natomiast bardzo niewielki odsetek osób dorosłych nie posiada własnego auta, jest to tak popularny środek komunikacji, jak jeszcze niedawno rower. I bardzo często, w rodzinie nie ma jednego auta, ale są wręcz 2 czy 3 na stanie. Rozwój technologiczny, rozwój gospodarczy, to wszystko przyczyniło się do takiego stanu rzeczy.
Infrastruktura drogowa, kultura jazdy
Przemiany, jakie zaszły na tym polu, są też przeogromne. Powszechne w naszym krajobrazie są już dziś drogi ekspresowe, autostrady, skrzyżowania bezkolizyjne i temu podobne rozwiązania. Nauczyliśmy się też poruszać i przemieszczać inaczej, coraz powszechniej stosujemy na naszych drogach rozwiązania zaczerpnięte z Europy Zachodniej, jeździmy też szybciej.
Może to wynikać z wielu czynników, np: lepszy stan dróg, zdecydowanie więcej dróg szybkiego ruchu, bezkolizyjnych, jak i coraz lepsza jakość aut, jakimi dysponujemy. Są one coraz bardziej rozbudowane w przeróżne systemy poprawiające bezpieczeństwo, ale są też coraz szybsze.
Co z wypadkami drogowymi?
Otóż pewnie statystycznie, w przeliczeniu na jeden samochód jest ich mniej, ale przy tak lawinowo rosnącej liczbie aut poruszających się po drogach, nie trudno zauważyć, że fizyczna liczba wypadków drogowych jest większa.
Niestety ogromna liczba kierujących miała do czynienia z wypadkiem drogowym. Tak naprawdę chodzi o to jaki to był wypadek. Jeśli bardzo poważny, z osobami rannymi czy też zmarłymi, to jest to już bardzo poważna historia. Jeśli natomiast była to zwykła stłuczka, straty są wówczas tylko materialne. I cieszmy się, że tylko coś takiego nas spotkało.
Co z autem po wypadku?
Tu jest sedno sprawy. Niezależnie od tego jaki rodzaj wypadku, stłuczki czy karambolu nas spotkał, zawsze mamy do czynienia z tym samym problemem. Co zrobić z autem po wypadku? Nie ma tutaj złotego środka. Można pokusić się o naprawę, ale to tak naprawdę zależy od skali zniszczeń naszego auta. Czy to się opłaca, czy warto, a co z bezpieczeństwem? Można też pokusić się o sprzedaż samochodu powypadkowego. Tylko wówczas spotka nas niełatwy problem z wejściem w posiadanie nowego środka transportu. Można zwrócić się do firm prowadzących skup aut, jak na przykład Skup aut POL-CARS, można też próbować samemu sprzedać auto. Możliwości jest wiele, do nas należy decyzja.
Jak uniknąć wypadku?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Można jeździć bardzo ostrożnie, zawsze w zgodzie z obowiązującymi przepisami, a i tak możemy spotkać na drodze innego, nazwijmy to wprost, szaleńca, który w nas wjedzie. Nie ma żadnej reguły, jednak zdecydowanie częściej uda nam się uniknąć wypadku samemu jeżdżąc ostrożnie, niż szalejąc na drodze.
Już od ponad 20 lat jestem kierowcą i wiem, że na drodze może zdarzyć się wszystko, a co za tym idzie, zdaje sobie sprawę jak trudno jest sprzedać auto powypadkowe. Osobiście preferuję sprzedaż takiego samochodu do skupu. Jeśli ktoś jest zainteresowany to polecam przeczytać artykuł: https://www.carex-transport.pl/jakie-sa-korzysci-ze-sprzedazy-auta-do-skupu/ – fajnie opisane co to jest skup aut i dlaczego warto go wybrać.