Przebicie opony to sytuacja, która może przytrafić się każdemu kierowcy, niezależnie od umiejętności i doświadczenia. W każdym przypadku rodzi ona jednak spore niebezpieczeństwo, wymagając tym samym szybkiej reakcji. Jak długo można jechać na tzw. kapciu i jakie konsekwencje mogą się z tym wiązać? Sprawdź, co zrobić, gdy podróż przerwie nieprzewidziana awaria.
Przebita opona w samochodzie – jakie działania podjąć?
Przebita opona może zaskoczyć kierowcę w najmniej spodziewanej sytuacji. Może być ona spowodowana przecięciem boku opony, gwałtownym najazdem na krawężnik lud dziurę w drodze czy też zbyt dużym obciążeniem pojazdu. W takich sytuacjach realną pomoc oferują firmy, świadczące usługi wulkanizacyjne. Jedną z nich jest Wulkanizacja 24h Warszawa – Włochy – Serwis Opon, której ofertę dla kierowców sprawdzisz na proponowanej stronie. I to właśnie na kierowcy będzie spoczywał obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa zarówno sobie, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Warto wiedzieć bowiem, że tzw. kapeć nie tylko utrudnia jazdę, ale również może leżeć u podstaw wielu problemów, rzutujących na jej bezpieczeństwo.
Jak rozpoznać problem z przebitą oponą?
Przebita opona spowoduje z pewnością nagły spadek ciśnienia w kole, co z kolei odczuje kierowca pojazdu. Jego niepokój powinno wzbudzić również:
- nadmierne ściąganie auta w jedną stronę,
- głośny wystrzał ogumienia,
- intensywne drżenie kierownicy.
Warto wiedzieć jednocześnie, że opona samochodowa może przebić się na kilka sposobów, warunkujących w znacznej mierze koszty naprawy. Najmniej kosztowna, a zarazem najczęściej występująca awaria, to punktowe przebicie bieżnika. Najgorszym scenariuszem będzie z kolei rozerwanie opony, które może spowodować nagłą utratę kontroli nad pojazdem.
Czy jazda na przebitej oponie jest możliwa?
Jazda samochodem na przebitej oponie stwarza bardzo duże zagrożenie w ruchu drogowym. Kierowcy łatwo wówczas stracić panowanie nad pojazdem, a samochód będzie samoczynnie skręcał w stronę, po której nastąpiło uszkodzenie ogumienia. To właśnie dlatego przebicie opony powinno zmotywować do natychmiastowego zaniechania dalszej jazdy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wówczas zjechanie na parking lub pobocze, by samodzielnie wymienić koło na zapasowe lub też skorzystać z pomocy mobilnej wulkanizacji.
Jak długo można jechać na oponie bez powietrza?
Jak już zostało wspomniane, jazda na przebitej oponie niesie ze sobą poważne zagrożenie, przez co powinna trwać zdecydowanie jak najkrócej. Prędkość w jej trakcie nie może z pewnością przekraczać 50 km/h, a użycie hamulca nożnego warto zastąpić hamowaniem silnikiem. Nie powinno być ono jednak gwałtowne, gdyż takie działania mogą doprowadzić do zupełnej utraty kontroli nad samochodem. O ile niewielki ubytek ciśnienia z reguły pozwala na bezpieczny dojazd do najbliższej stacji paliw, wyposażonej w kompresor, o tyle całkowity brak powietrza w oponie powinien stanowić wyraźny sygnał alarmowy do natychmiastowego zatrzymania pojazdu. Brak takich działań może bowiem doprowadzić do uszkodzenia felgi, a w dalszej kolejności do wybuchu opony.