Koszty użytkowania samochodu

Posiadanie samochodu to z jednej strony duże ułatwienie jeżeli chodzi o komfort przedostawania się z miejsca na miejsce, z drugiej jednak są to naprawdę wysokie koszty, o których wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Wiele szczególnie młodych osób uważa, że mogą pozwolić sobie na posiadanie auta. Nie biorą jednak pod uwagę późniejszych kosztów związanych z jego utrzymaniem.

Jakie koszty na nas czekają?

W pierwszym roku po zakupie samochodu musimy liczyć się z wieloma dodatkowymi wydatkami. Po pierwsze auto należy zarejestrować. Jest to koszt około 200 złotych. Następną czynnością jest ubezpieczenie pojazdu. Jest to niezbędne, aby móc poruszać się po polskich drogach. W zależności od rodzaju ubezpieczenia, ceny zaczynają się od około 1000 złotych,a kończą nawet na kilku tysiącach. Kolejnym wydatkiem, który powinniśmy uwzględnić jest paliwo. Niestety koszty paliwa rosną z roku na rok i niezaprzeczalnie to właśnie na to wydajemy najwięcej pieniędzy. W skali roku może wynieść to nas nawet kilkanaście tysięcy złotych. Pamiętajmy też, że żyjąc w dużym mieście i dojeżdżając do pracy samochodem jesteśmy narażeni na korki,a to właśnie wtedy samochód spala najwięcej paliwa.

Koszty związane z awarią, czy też czyszczeniem tapicerki

Jeżeli dużo podróżujemy, warto zastanowić się nad założeniem instalacji gazowej w samochodzie. Warto mieć też na uwadze, że każde auto się psuje. Koszty naprawy są różne, jednak im droższy model samochodu tym droższe do niego części oraz robocizna. Warto mieć w zanadrzu oszczędności na tę okazję, ponieważ awaria może przydarzyć się w każdej chwili. Nie można też zapominać o tym, że o samochód trzeba dbać. Są to kolejne wydatki, które mimo że osobno wydają się dość małe, w skali roku mogą uszczuplić nasze oszczędności nawet o kilka tysięcy. Raz na dwa tygodnie warto wybrać się do myjni ręcznej. Oprócz tego, kilka razy w roku warto oddać samochód do specjalnego salonu na czyszczenie tapicerki. Można to oczywiście zrobić samemu, jednak środki do czyszczenia tapicerki są drogie, a rzadko używane tracą swoje właściwości. Zatem lepiej udać się do firm, które pojawią się w wynikach wyszukiwanie po wpisaniu słów typu czyszczenie tapicerki Wrocław, takich jak przykładowo firma Uni-Plus Myjnia Samochodowa Ręczna; ul. Strzegomska 42 AC, 53-611 Wrocław; Tel: 518 809 984. W takiej sytuacji możemy umyć samochód wewnątrz i zewnątrz w jednym miejscu.

Koszt związany z wymianą opon

Ostatnią rzeczą o której wspomnę są opony. Opony należy wymieniać dwa razy do roku. Jest to konieczne, aby móc bezpiecznie poruszać się po drogach. Oczywiście czasem zdarza się, że musimy wymienić opony częściej, na przykład na skutek zniszczenia jednaj z nich. Koszt nowego zestawu opon to około 900-1000 złotych. Oprócz tego należy doliczyć robociznę- chyba, że jesteśmy sobie w stanie poradzić sami.

Wnioski dotyczące zakupu samochodu

Jak można wywnioskować-zakup samochodu to jest dopiero początek wielu wydatków na jakie się narażamy podejmując tą decyzję.Podróż komunikacją miejską niezaprzeczalnie jest to znacznie mniej komfortowa forma podróżowania, jednak pozwala na zaoszczędzenie w skali roku naprawdę sporej kwoty, która może przydać się na przykład na fantastyczny wyjazd z rodziną na zagraniczne wakacje, a poza tym pomaga nam chronić środowisko przed spalinami samochodowymi.