Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Zakup samochodu używanego stanowi nie lada wyzwanie. Bardzo często bowiem zdarza się, ze sprzedający maskuje jakieś wady sprzedawanego samochodu. Kupując taki samochód, możemy się wpakować w nie lada koszty, które będziemy musieli ponieść, chcąc naprawić zakupiony samochód. Najlepiej jest jednak oczywiście zlokalizować wszystkie problemy jeszcze przed zakupem. Niedoświadczone osoby oczywiście nie wykryją wszystkich wad, ale istnieje kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. W tym artykule przybliżymy, na co trzeba uważać, chcąc kupić samochód używany

kupno-uzywanego-samochodu

Od czego zacząć oglądanie samochodu używanego?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wybierając się na wstępne oględziny samochodu, nie jesteśmy w stanie prześwietlić go całego. Najważniejsze, by ustalić sobie wcześniej najistotniejsze aspekty, które chcemy sprawdzić. Warto skupić się na takich rzeczach jak to, czy auto było wcześniej rozbite. Niedokładnie naprawiony pojazd powinien szybko zostać przez nas wychwycony. Przydatne jest również pozyskanie informacji na temat największych wad danego modelu. W Internecie mnóstwo osób pisze co najszybciej w danym aucie się psuje. Mając taką wiedzę, możemy szybko na miejscu sprawdzić newralgiczne punkty. Sprawdzonym skupem, w którym możemy kupić używane samochody jest Skup Aut Gdynia AUTO-BART znajdujący się na terenie województwa pomorskiego, ale działający w całej Polsce. Znajdziesz tam sprawdzone porady na temat kupna, bądź sprzedaży używanego samochodu, a także rzetelne umowy sprzedaży.

Sprawdzanie historii pojazdu

Dla zwiększenia bezpieczeństwa podczas zakupów używanego pojazdu warto, jest dokładnie sprawdzić jego historię. Umożliwiają, to specjalne serwisy, które zbierają dane o pojazdach. Historia sprawdzana jest za pomocą numeru VIN, na którego podstawie przeszukiwana jest baza danych. Sprawdzając taką historię, możemy sprawdzić, czy auto miało jakieś kolizje lub, czy przebieg jest oryginalny. Numer VIN może znajdować się w różnych miejscach. Najlepiej jest poprosić właściciela wcześniej o taki numer, by spokojnie wcześniej sprawdzić pojazd. 

Na co zwrócić jeszcze uwagę?

Bardzo ważne jest, by zweryfikować przebieg danego pojazdu. Cofnięcie licznika, jest poważnym przestępstwem, a właściciel  powinien posiadać odpowiednie dokumenty z przeglądów, które potwierdzają dane na temat przejechanej liczby kilometrów. Warto podczas oględzin sprawdzić, czy auto wyposażone jest we wszystkie elementy wyposażenia. Oczywiście najczęściej samochody kupujemy oczami. Aby zweryfikować, czy auto posiada oryginalny lakier, najlepiej jest użyć przeznaczonego do tego miernika. Warto także przyjrzeć się szybom, na których napisana jest data wyprodukowania. Jeżeli znacząco ta data odbiega od roku wyprodukowania auta, to znaczy, że była wymieniana. 

Sprawdzając samochód, zwróć uwagę także na spasowanie elementów. Naprawiane pojazdy, często mają nierówne szczeliny, a same zderzaki są źle spasowane ze sobą. Oznaką, że coś było robione, jest także farba na gumowych uszczelkach. Na sam koniec oględzin zajrzyj pod spód samochodu, by sprawdzić jego stan. Sprawdź, również kondycję hamulców. Zardzewiałe tarcze, są zazwyczaj oznaką tego, że auto od dłuższego czasu nie jeździ.