Czy opony używane to dobra inwestycja?

Nie jest żadną tajemnicą, iż najlepszym wyborem będzie zakup do auta opon nowych, nawet tych gorszej firmy, niż zakup opon używanych nawet renomowanego producenta. Kupując opony używane, należy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych kwestii.

Po pierwsze, czy jest możliwość zakupu kompletu czterech opon, tego samego producenta w tym stanie. Inną kwestią jest pytanie, czy nie są to opony z auta powypadkowego? Ponadto należy zapytać, iluletnie opony mogą być jeszcze wykorzystywane do jazdy, aby nie ucierpiało w znacznym stopniu bezpieczeństwo kierowcy.

Sprawdź różne oferty

Odpowiadając na pierwsze z pytań, należy przejrzeć oferty na różnorodnych portalach aukcyjnych. Jeżeli chodzi o pytanie drugie, jest ono bardziej istotne niż wielu może się wydawać. Chodzi o to, iż podczas wypadku na opony działają bardzo mocne siły, które mogą doprowadzić do uszkodzenia wewnętrznej struktury opony. W związku z tym jest ona dużo mniej trwała i może pęknąć podczas jazdy. Najgorszy jest fakt, iż tego typu usterki są trudne do wykrycia. Najbardziej niebezpiecznym skutkiem może być wybuch opony podczas jazdy.

Wiek skupionych opon w aucie

Jeżeli chodzi o wiek kupowanych opon używanych, nie powinien on przekraczać 6-ciu lat. Najlepiej kupować jednak opony młodsze niż 4-5 lat, w związku z czym będzie możliwe dłuższe eksploatowanie.

Szukając opony używanej, należy zwrócić uwagę na to, aby nie miała żadnych uszkodzeń na ściankach oraz wybrzuszeń. Są to usterki, których nie da się naprawić, a opona nie nadaje się do jazdy. Jeżeli zostanie zauważony np. wbity gwóźdź, nie należy natychmiastowo skreślać takiej opony. Jeżeli naprawa została przeprowadzona w dobrym zakładzie wulkanizacyjnym, nic nie stoi na przeszkodzie by z niej korzystać.

Głębokość bieżnika w skupionej oponie.

Kolejnym istotnym elementem, na który należy zwracać uwagę podczas wyboru opony jest głębokość bieżnika. Teoretycznie przepisy mówią, iż musi mieć on minimalną głębokość 1,6 mm, ale nie powinna być mniejsza niż 5 mm – zmniejsza to bezpieczeństwo jazdy i przyczepność w złych warunkach.

Wymiana opon w aucie to bardzo istotny element konserwacji i eksploatacji samochodu. Pomimo, iż wielu kierowców nie zwraca szczególnej uwagi na opony, stanowią one podstawę bezpiecznej jazdy. W wyjątkowych sytuacjach można odwiedzić skup opon, aby zaopatrzyć się w używaną, jednak nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę.